KOŚCIÓŁ PARAFIALNY
PW. ŚW. MIKOŁAJA 

I FRANCISZKA KSAWEREGO

 Fundacja biskupa wrocławskiego Franciszka Ludwika von Neuburga. Kościół powstawał w l. 1690-93.
W 1695 roku został konsekrowany.

Natomiast wyposażanie kościoła trwało do 1702 roku. Dekoracja malarska na sklepieniu wraz ze sztukaterią daje jedno z najpiękniejszych wnętrz sakralnych na Opolszczyźnie przez, co ten barokowy kościół emporowo-bazylikowy podawany jest jako przykład wyjątkowej czystości stylowej i nazywany jest „Perłą śląskiej architektury”.
 
 Nad portalem głównym wykonanym przez miejscowego kamieniarza Wacława Ledera umieszczono herb fundatora z inskrypcją, która brzmi: „Boskim cudotwórcom, biskupowi Mikołajowi z Myry
i Franciszkowi Ksaweremu, apostołowi krajów hinduskich wzniósł tenże Dom Boży od postaw w roku 1693 najczcigodniejszy i najdostojniejszy książę i pan, Franciszek Ludwik, biskup wrocławski, palatyn reński, książę Bawarii, Juellich, Cleve, Bergu, hrabia w Valdenz, Spanheim, Mark, Revensberg i Mors, pan na Ravenstein.”

 Dekoracja malarska składająca się
z 39 fresków została wykonana przez nadwornego malarza Jana III Sobieksiego Karola Dankwarta. Freski prezentują m.in sceny z życia partonów kościoła św. Mikołaja
i Franciszka Ksawerego. Swoje ślady w otmuchowskim kościele pozostawił także jeden
z najsłynniejszych malarzy doby baroku na Śląsku zwany „Śląskim Rembrandtem” Michał Willmann. Jego autorstwa jest m.in obraz z ołtarza głównego „Św. Mikołaj błogosławiący rozbitków”.

twoj@email.pl
Tytuł
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

copyright: Adrian Dwornicki 
2020

Kontakt:

e.mail: otmuchow24@gmail.com

Wortal Otmuchowskie zabytki i osobliwości