Jedną z kilku osobliwości miasta Otmuchowa jest unikatowy pomnik żony kata. Pomnik zlokalizowany jest nieco w ukryciu przy ulicy 1-go Maja. Pomnik żony kata jest to kamienna, wieloboczna kolumna zwieńczona naczółkiem, który opatrzony jest profilowanym gzymsem.

    W naczółku pomnika umieszczony został namalowany na blasze obraz przedstawiający św. Rocha, którego karmi anioł. W dolnej części obrazu dwie daty przypuszczalnie okres życia św. Rocha. Św. Roch jest patronem chroniącym od zarazy. Kult tego świętego rozpowszechnił się w XV w.

    Atrybutami św. Rocha są anioł, pies trzymający w pysku chleb, torba pielgrzyma.  Umieszczenie właśnie wizerunku św. Rocha patrona od zarazy na pomniku nie jest przypadkowe. Pomnik jak wskazuje wyryta data powstał w 1654 roku 21 lat od zarazy, która nawiedziła Otmuchów w 1633 roku. Zaraza zebrała wówczas srogie żniwo. Jedną z ofiar owej zarazy była Anna Katarzyna Helbranin o czym informuje inskrypcja umieszczona w tylnej części pomnika nieco już zatarta. 

    Dlaczego jednak pomnik nazywany jest pomnikiem żony kata. Fundatorem pomnika był Krzysztof Kuhn miejscowy kat zrzeszony najprawdopodobniej w cechu w pobliskiej Nysie. Tłumacząc znaczenie i samą treść, która wyryta jest na pomniku w języku niemieckim po przetłumaczeniu brzmi ona następująco: „Ja, Krzysztof Kuhn,kat, kazałem zbudować na wieczną chwałę Boga na cześć Anny Katarzyny Helbranin mojej zony i gospodyni”.

    Ze względu na swoją lokalizację oddalona od centrum pomnik zachował się do czasów obecnych w prawie idealnym stanie. Niewątpliwie po przywróceniu do odpowiedniego stanu samej bardzo wartościowej inskrypcji pomnik jest niewątpliwym świadkiem dramatu jaki rozegrał się w Otmuchowie, gdy panowała zaraza. Pomnik jest również niemym świadkiem historii miasta i jego dziedzictwem historycznym, które należy pielęgnować.

POMNIK ŻONY KATA

twoj@email.pl
Tytuł
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

copyright: Adrian Dwornicki 
2020

Kontakt:

e.mail: otmuchow24@gmail.com

Wortal Otmuchowskie zabytki i osobliwości