Wortal Otmuchowskie zabytki i osobliwości

Kontakt:

Adrian Dwornicki tel. 798 982 225

e.mail: otmuchow24@gmail.com

copyright: Adrian Dwornicki 
2020

twoj@email.pl
Tytuł
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
Wieża Bramy Nyskiej zwana „Wróblą”

       W średniowieczu miasto otaczały mury obronne, które ukończono w 1369 roku. Wcześniej zapewne istniały drewniane obwarowania. W latach 1484-1485 mury miejskie z powodu zniszczeń spowodowanych wojnami husyckimi zostały odbudowane. Wtedy istniały tu trzy wieże bramami: Młyńska od południa, Grodkowska od północy i Nyska od wschodu.  
        Do dzisiejszych czasów nie zachowała się żadna z bram, jedynie wieża zwana Wróbla (przy dawnej Bramie Nyskiej).Wieże Wróbla wybudowano w II połowie XIV wieku. Zbudowana z kamienia w części dolnej , wyżej ceglana , ma jeszcze w przyziemiu pomieszczenie sklepione kolebką. Z dawnego wyposażenia obronnego zachowała kilka strzelnic: szczelinowych oraz kluczowych z XVI wieku w najwyższej kondygnacji. W 1566 roku uzyskała ona zwieńczenie w postaci renesansowej attyki.
        Pseudogotyckie przejście w wieży zostało przebite na początku XX wieku. W średniowieczu w wieży mieścił się areszt miejski z celą głodową. Nie jest do końca jasne skąd wzięła się nazwa wieży, która za czasów niemieckich nosiła nazwę Sperlingturm, co oznacza właśnie wróbla.
         Najprawdopodobniej to właśnie wizerunek tej wieży przedstawiony jest na miejskim herbie.